Niech kreatywność będzie z Wami

Uderzyly mnie ostatnio usłyszane słowa. Ich przesłanie było bardzo jasne.
Dostajemy w ręce coraz bardziej zaawansowane technologie, urządzenia, które praktycznie mogą przejąć władzę nad tym co i jak tworzymy.

W 2019 Adobe ogłosił powstanie aplikacji Adobe Photoshop Camera, która wykorzystuje sztuczną inteligencję w procesie wykonywania zdjęcia. Z opisu wynika, że aplikacja może za nas zrobić prawie wszystko podczas wykonywania zdjęć.
Dla osoby, która chce osiągnąć super efekt tu i teraz może się wydawać, że jest to fajne rozwiązanie.

Natomiast patrząc z boku parę myśli przyszło mi do głowy.
Ktoś , keidyś musiał tę aplikację stworzyć. Oznacza to dla mnie, że wykorzystując ją oddaję w cudze ręce mój proces twóczy.
Korzystając z takiej aplikacji pozbawiam siebie szansy na stworzenie czegoś unikatowego. Indywodalnego.
Dodatkowo rozleniwiamy mózg podczas procesu wykonywania zdjęć. Po co się starać aby zrobić dobre zdjęcie. Przecież filtry je potem naprawią.
Przecież już istnieją aplikacje oparte na AI do obróbki zdjęć.

I tak powoli może się okazać, że idąc na łatwiznę w jednej dziedzinie oddajemy w ręce AI coś co jest najcenniejsze w dzisiejszych czasach. A jest to wg mnie KREATYWNOŚĆ.

Słowo kreatywność pochodzi od łacińskiego słowa – creatus (twórczy). Czyli jest to proces twórczy w wyniku, którego powstają nowe idee, skojarzenia z już istniejącymi ideami lub koncepcjami. W wyniku prcesu kreacji powstają oryginalne rozwiązania.

Kreatywność nie jest zarezerwowana dla artystów lub wybitnych jednostek. Kreatywność jest jedną z cech człowieka. Przecież ktoś kiedyś zaczął stosować narzędzia do wykonywania prostych codziennych czynności.

Jest to cecha człowieka, której nie jest jak do tej pory zastąpić maszyna. Nawet samouczące się systemy nie wyjdą poza to co człowiek do nich nie wprowadził.

Najfaniesze jest, że można ją ciągle rozwijać. Nie jest to talent przypisany jednostkom. Każdy z nas jest kreatywny.

W swojej pracy zauważyłam, że fotografując ten sam obszar zainteresowań mogę popaść rutynę i znieczulić swoje oko.
A przecież każdy temat w ramach obszaru jest inny.
I za każdym razem pilnuję siebie aby podchodzić indywidulanie do zadanego tematu. Pozawala mi to na rowiązywanie problemów podczas pracy nad portfolio.
Kiedy zauważylam, że mogę popaść w rutynę zaczęłam bardziej dbać o swoją kreatywność.
Ten temat tak mnie zafascynował, że zdecydowałam się aby uczynić go jednym z tematów, które na stałe będę poruszać na blogu.
I mam zamiar dobrze się przy tym bawić :-).

Scroll Up