Decydujący moment

Od dawna chodził ze mną ten temat.

Wraca do mnie jak bumerang. Teoria decydującego mementu Henriego Cartiera-Bressona. 

Można powiedzić, że chodzi aby zamknąć "tę chwilę" w kadrze. Patrząc jednak na zdjęcia twórcy tej teorii widać również wspaniałą kompozycję obrazu.

Wszystko jest wyważone aby oddać tę właśnie chwilę.

Przez lata zastanawiałam się i zadrościłam po trosze. Zadawałam sobie pytania. Jak on znajdował te sytuacje, ludzi ujętych na zdjęciach.

Nie ulega wątpliwości, że HCB miał rozwinięty zmysł obserwacji, refleks. A to są jedgo słowa:

„Dla mnie fotografia jest jednoczesnym rozpoznaniem, w ułamku sekundy, zarówno znaczenia wydarzenia, jak i precyzyjnej organizacji form, które nadają wydarzeniu właściwą ekspresję5.”

Zawsze myślałam, że nie mam szansy aby pokusić sie o zdjęcia zatrzymujące chwile. Fotografia uliczna nie jest dla mnie. Lubię pracować w ciszy, koncepcyjne.

Ostatnio usłyszałam teorię, że HCB potrafił szukać kadrów a następnie czekał, że zostanie on wypelniony człowiekiem, Tym momentem.

Oznacza to, że fotograf z myśliwego staje się twórcą obrazu.

Ponieważ większość czasu jestem zanurzona w przestrzeni zaczęłam się zastanawiać jak ta teoria ma się do fotografii przestrzeni.

Proces powstawania fotografii jest wolniejszy niż w reportażu.

Wybór kadru jest jednak równie ważny. To samo miejsce może mieć pokazać inną dynamikę poprzez sposób w w jaki je ujmiemy. Często aranżujemy zdjęcia wprowadzając w nie człowieka. 

A potem, tak jak w reportażu, przychodzi ten moment. Moment wyboru ostatecznego kadru.

Dla przykładu pokazuję poniżej pirwszy przykład. Dla celów tego wpisu sfotografowałam to samo miejsce usytuawiając obietyw tak aby był na różnej wyskości i obejmował ten sam kardr w inny sposób.

Ciekawa jestem, które zdjęcie najbardziej do Was przemawia.

A przy okazji zapraszam do wpisu pokazujące pełną sesję tego mieszkania: Mieszkanie prawie monochromatyczne.

Do zobaczenia za tydzień. A nie zapomnijcie pobrać e booka. Wysyłamgo do każdego kto zapisze się na newsletter

 

Scroll Up