Forma Otwarta – Zofia i Oskar Hansenowie

Zawsze zastaniawiałam się nad rolą architekta w procesie projektowania. Na ile architekt słucha a na ile dyktuje swoją wizję.
Nie pamiętam w jakich okolicznościach usłyszałam o Zofii i Oskarze Hansenach.
Jedną z teorii, którą stworzyl Oskar Hensen była teoria Formy Otwartej. Cytując za Oskarem Hansenem:
“W formie otwartej proponuję ideę sztuki otoczenia, w której motorem jest przeciętny człowiek. Jego działalność traktuję jako formę przestrzenną - w mieszkaniu, na zewnątrz zaś
ta forma ma być jednym z elementów polemiki plastycznej różnych form podobnego typu - rezultatem innych działalności ludzkich.
Działalność artysty czy architekta sprowadza się w tym wypadku do roli pomocniczej, do eksponowania tych działań - ewenementów - w procesie zmian i przekształceń w oparciu o kryterium czytelności poszczególnych form - form przestrzennych, form indywidualnych wypowiedzi plastycznych. [...] Rolą artysty jest, aby szanując naszą inność nie dopuścić do chaosu, aby to co robimy stało się czytelne,
komunikatywne “
Założenia tej teorii zostały wprowadzone w życie w domu Państwa Hansenów. To co mi zaimponowało to uszanowanie lawki, na która służyla mieszkańcom wsi.
Oglądam zdjęcia domu i marzę o tym aby go zobaczyć na żywo.
Ciewkawa jestem ile z tej teorii wprowadzę w życie.
Sama kupiłam mieszkanie w domu z początku lat 40. Część okien jest oryginalna (skrzynkowe), podłoga wykanana z desek takich jak są zrobione podłogi w wagonach towarowych. Zostawiłam zarówno okna i deski. Zdemotowałam piec kawflowy (dostał drugie życie w domu znajomych na wsi). W tym samym miejscu został postawiony inny, który idealnie pasuje do charakteru przestrzeni i tak samo jak poprzedni jest sercem mieszkania. Mieszkanie zmienia się powoli i dopasowuje do potrzeb zawodowych i prywatnych. Zgodnie z moją filozofią, że moi klienci są moimi gośćmi.
Hmmm...
Wygląda na to, że chyba sobie trochę więcej w FO oraz jego matodach dydaktycznych. W szczególności zainteresowały mnie instrumenty dydaktyczne do nauki kompozycji, które były częścią wyposażenia domu w Szuminie.
Dom w Szuminie należy do Muzeum Sztuki Nowoczesniej w Warszawie. Zamieszczone fotografie są jego własnością.
Fotografie wykonane zostaly przez Mariusza Cieszewskiego.
Piękny jest ten domek. Nieprawdaż?